Történetünk
A néptáncegyüttes gyökerei 1947-re nyúlnak vissza. A Bercsényi Miklós Gimnázium iskolai csoportjának volt a tagja Tóth Sándor, „Samu”, aki később egyetemi tanulmányait követően tanárként szervezte a törökszentmiklósi néptáncot. A tanárúr lelkes néptáncoktató és szervezőtevékenysége rövidesen a gimnázium falain kívül is megmutatkoztak. 1958-ra már három néptánccsoport működött: a Mezőgazdasági Gépgyár, a Malom és az ÁFÉSZ–Gimnázium közös csoportja. A Miklós Néptáncegyüttes elődjének tekinthető csoportot az elejétől fogva támogatta az ÁFÉSZ, majd később a Városi Művelődési Központ csoportjaként működtek. Az együttes 1973 végétől használta a Miklós Néptáncegyüttes elnevezést.
Az évek alatt a csoport vezetésében Tóth Sándor mellett volt diákjai, tanítványai vállaltak rövidebb-hosszabb szerepet. Az iskolai kereteket kinövő, majd az országos vérkeringésbe is bekapcsolódó csoportnak az első önálló művészeti vezetője Jakab Zoltánné, Júlia néni volt, aki a néptáncmellett, a modern társastánc és a balett oktatója volt. Júlia néni vezetésével az együttes rendszeres szereplőjévé vált az országos néptánctalálkozóknak, fesztiváloknak, továbbképzéseknek, és megszerezte első minősítését az országos zsűri előtt.
Júlia néni nyugdíjbamenetelét követően Vörös Rezső, a szolnoki Tisza Táncegyüttes akkori vezetője, majd Juhász Béla, „Gyapi” látta el a művészeti vezető teendőit, s ebben a korszakban volt először külföldi vendégszereplésen az együttes Németországban.
1987 őszétől Sülye Károlyné, a Városi Művelődési Központ igazgatójának kezdeményezésére lettek az együttes vezetői Gaál András Örökös Aranysarkantyús Táncos, és Szalavári Anna Mária, a Népművészet Ifjú Mesterei cím birtokosai.
Előző együtteseikkel való folyamatos együttműködés révén testvér kapcsolat jött létre a budapesti Bem Folklór Egyesülettel és az ürömi „Öröm” Néptáncműhely együtteseivel.
Az 1990-es évektől a Bethlen Gábor Református Iskola mozgásművészeti tagozata jelentette az együttes utánpótlását.
Az évtizedek alatt rendszeres vendége volt az együttes ünnepségeknek,városi és országos szintű találkozóknak, valamint vendégszerepléseknek. Ki-mit-tud?-ok és fesztiválok mellett az együttes többször vendégszerepelt Franciaországban, nemzetközi fesztiválokon Lengyelországban és Belgiumban.
Az együttes fő feladatának a Kárpát-medence népeinek zenei-és tánchagyományai megismerését, megőrzését és színpadi feldolgozását, a gyermekek és fiatalok körében való népszerűsítését tekinti. Repertoárjában a gazdag magyar táncanyanyelv minden jellegzetes dialektusa szerepel a Dunántúltól az Alföldön át egészen Erdélyig.
A 2000-ben Pro Urbe díjjal kitüntetett együttes a Városi Művelődési Központ, majd az Ipolyi Arnold Könyvtár, Múzeum és Kulturális Központ saját csoportjaként működik, a Törökszentmiklós Városi Önkormányzat támogatásával.